Co to jest nauczanie domowe?


Preschool

Nauczanie domowe w ostatnich czasach zyskuje na świecie coraz więcej propagatorów , także w Polsce wzrasta liczba rodzin decydujących się na taką formę edukacji swoich dzieci. Choć znając historię wychowania oraz przebieg losów rozwoju edukacji na przestrzeni wieków, trzeba przyznać, że edukacja domowa nie jest niczym nowym.
Zatem czym tak naprawdę jest nauczanie w domu? Cytując definicję Wikipedii:
„Edukacja domowa – nauczanie dzieci oraz młodzieży przez ich rodziców lub guwernerów, odbywająca się w miejscu zamieszkania poza systemem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Edukacja domowa jako niesformalizowany biurokratycznie rodzaj opieki i wychowania indywidualnego dziecka w gronie rodzinnym, odbywa się od wieków przez całe życie człowieka jako istoty społecznej.”

Nauczanie domowe sprowadza się do organizowaniu edukacji uczniom w zaciszu środowiska rodzinnego przez ich opiekunów. Tym samym rodzice lub opiekunowie prawni zobowiązani są do zapewnienia optymalnych warunków do realizacji podstawy programowej na każdym etapie edukacyjnym, któremu podlega nauczanie w domu. Biorąc pod uwagę prawo oświatowe w Polsce, każde dziecko od 5 do 18 roku życia ma prawo do edukacji, a rodzice są zobowiązani do ich obowiązku szkolnego. Jednak rodzic ma wybór i może zdecydować się na różne formy realizacji tegoż obowiązku – jedną z form jest właśnie nauczanie domowe.

Jak „krok po kroku” zacząć i prowadzić nauczanie domowe przeczytacie TUTAJ.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie do nauczania domowego znajdziecie TUTAJ.

Kwestie formalno-prawne dotyczące organizacji i prowadzenia nauczania domowego, wynikające z polskiego prawa oświatowego zebrane TUTAJ.

Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę z tematów związanych z nauczaniem domowych, zachęcamy do zapoznania się z książkami i artykułami wymienionymi TUTAJ.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *